PIERWSZY POCAŁUNEK – MAGIA CZY CHEMIA?

Przeżywają go nie tylko zakochane nastolatki. Silne emocje wzbudza także u 30, 40 a nawet 50 latków. O czym mowa? Mowa o pierwszym pocałunku. Naukowcy wielokrotnie pochylali się nad jego wagą i znaczeniem dla rodzącej się relacji pomiędzy dwojgiem ludzi..

Naukowo o pierwszym pocałunku

Badania prowadzone przez dr. Johna Bohannona z Butler University wykazały, że ludzie pamiętają szczegóły swojego pierwszego pocałunku z wyjątkową dokładnością, często bardziej niż pierwszy raz, kiedy uprawiali z kimś seks. Przyczyną może być fakt, że pocałunek angażuje wiele zmysłów jednocześnie – dotyk, zapach, smak, a także emocje i uczucia. To multisensoryczne doświadczenie sprawia, że moment ten staje się wyjątkowo znaczący i głęboko zapada w pamięć.

Dr Gordon Gallup, psycholog ewolucyjny z Uniwersytetu w Albany, przeprowadził badania, które wskazują, że pierwszy pocałunek może służyć jako ważny mechanizm oceny partnera. Wyniki badań sugerują, że w ten sposób ludzie mogą ocenić potencjalną kompatybilność genetyczną i zdrowotną partnera, co ma kluczowe znaczenie dla wyboru partnera życiowego.

Chemia pocałunku

Podczas pocałunku, zwłaszcza tego pierwszego, w mózgu zachodzą liczne reakcje chemiczne, które wywołują różnorodne emocje i fizjologiczne reakcje. Oto główne zmiany chemiczne, które zachodzą w mózgu:

Dopamina: Jest to neuroprzekaźnik związany z uczuciem przyjemności i nagrody. Podczas pocałunku poziom dopaminy wzrasta, co powoduje uczucie euforii i zadowolenia. Wzrost dopaminy może również zwiększać motywację do kontynuowania relacji z partnerem.

Oksytocyna: Znana jako „hormon miłości”, oksytocyna odgrywa kluczową rolę w tworzeniu więzi i budowaniu zaufania między partnerami. Podczas pocałunku, a zwłaszcza tego pierwszego, poziom oksytocyny wzrasta, co sprzyja bliskości i intymności emocjonalnej.

Serotonina: Ten neuroprzekaźnik wpływa na nastrój i emocje. Podczas pocałunku poziom serotoniny może się zmieniać, co wpływa na uczucie szczęścia i emocjonalnej stabilności. Wzrost serotoniny może powodować uczucie spokoju i zadowolenia.

Adrenalina: Adrenalina to hormon stresu, który może zwiększać tętno i ciśnienie krwi. Pierwszy pocałunek często wywołuje ekscytację i nerwowość, co prowadzi do wzrostu poziomu adrenaliny. Efektem jest przyspieszone bicie serca, które wiele osób kojarzy z „motylami w brzuchu”.

Endorfiny: Te naturalne środki przeciwbólowe i “hormony szczęścia” wywołują uczucie euforii i redukują stres. Pocałunek może stymulować uwalnianie endorfin, co przyczynia się do dobrego samopoczucia.

Chcesz zbudować trwały związek? Całuj się często!

W badaniu przeprowadzonym przez dr. Wendy Hill, psycholog z Lafayette College, stwierdzono, że pary, które często się całują, mają wyższy poziom oksytocyny i niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu . Te fizjologiczne zmiany sprzyjają poczuciu szczęścia i bezpieczeństwa w związku. Badania opublikowane w “Archives of Sexual Behavior” wskazują, że pary, które rzadko się całują, zgłaszają niższy poziom satysfakcji z relacji oraz większe prawdopodobieństwo konfliktów Dr. Kory Floyd z University of Arizona przeprowadził badanie, które wykazało, że osoby, które rzadziej całują swoich partnerów, częściej doświadczają problemów zdrowotnych, takich jak podwyższony poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, co może być efektem chronicznego stresu spowodowanego brakiem bliskości.

Marzysz o odwzajemnionej miłości? Zapraszam do kontaktu:

Kontakt

Dodaj komentarz